Áno, Pluto je prekonané!


Naša sústava má tri ďalšie veľké telesá, obiehajúce okolo Slnka až za dráhou Pluta.

Tím Mikea Browna z Mt. Palomaru v Kalifornii (1,2-m Oschin Schmidt teleskop) zaznamenal mimoriadny úspech. V krátkom čase sa mu podarilo nájsť až tri nové, jasné a tým pádom veľké transneptunické telesá. Jedno z nich má byť dokonca väčšie než Pluto!

Prvé nesie označenie 2003 UB313. Je to typický člen Kuiperovho pásu. Momentálne sa nachádza 97-krát ďalej od Slnka než Zem (viac než 14 miliárd kilometrov, 2,5-krát ďalej ako Pluto), čím sa stal najvzdialenejším pozorovaným telesom Slnečnej sústavy. Okrem M. Browna sa na objave podieľali ešte Chad Trujillo (Gemini Observatory, Mauna Kea, Havaj) a David Rabinowitz (Yale University, USA). Objavili ho už na snímkach z januára 2005 a októbra 2003. Podľa Browna je toto teleso určite väčšie, prinajmenšom také veľké ako Pluto. Pre porovnanie, novoobjavené teleso má priemer približne 2600-3000 km, Pluto 2250 km. Obežnú dobu okolo Slnka má celých 557 rokov.

Okrem 2003 UB313 objavili ešte dve jasné kuiperovské telesá. Ďalšie z nich, 2005 FY9, je len o málo menšie ako Pluto. Momentálne je asi 52-krát ďalej od Slnka ako Zem (7,6 miliardy kilometrov) a obieha v Slnečnej sústave s periódou 308 rokov.

Ostáva uviesť tretie objavené teleso, 2003 EL61. Nezávisle sa ho podarilo objaviť kalifornskej skupine M. Browna a španielskej zo Sierra Nevada Observatory v Granade P. Santos-Sanzovi, J. L. Ortizovi a F. J. Aceitunovi, ktorí reanalyzovali pozorovania urobené v roku 2003. Podarilo sa nájsť ten istý objekt dokonca na záberoch z roku 1955, čím sa dráha objektu výrazne spresnila! Okamžite rozoslali urgentné e-maily pozorovateľom do celého sveta, aby objekt pozorovali. Centrum pre malé planéty v Massachusetts udelilo objektu označenie 2003 EL61. Vypočítalo dráhu z doterajších dát a zistilo, že planétka je vzdialená nateraz asi 52 AU, no kvôli excentricite svojej dráhy sa k Slnku môže dostať na 35 AU. Tento objav vyvolal nadšenie z objavenia „niečoho väčšieho“, čo prekoná Pluto. Bolo by síce ešte predčasné povedať, či sa podarilo Pluto vo veľkosti prekonať, pretože odhad veľkosti bol zaťažený chybami v určení odrazivosti povrchu planétky. Mohlo ísť totiž o veľký objekt s málo odrazivým povrchom alebo malý so svetlejším povrchom. Prvé údaje naznačovali, že by mohol byť až dvakrát väčší ako Pluto, no prichádzajúce údaje „zmenšili“ planétku na približne 70 % Pluta.

Ešte jedna zaujímavosť: zdá sa, že planétka má mesiačik, ktoré obieha okolo hlavného telesa raz za 49 dní, čo dokazujú pozorovania teleskopom Keck na Havaji.

V súvislosti s objavom nového väčšieho objektu za hranicami našej Slnečnej sústavy sa určite objavia špekulanti, obhajujúci názory podporujúce negatívno-pozitívne vplyvy Planéty X, čiže desiatej planéty, na výskyt katastrof na Zemi. Novoobjavený asteroid 2003 UB313 sa však určite nedostane do učebníc ako desiata planéta. Pluto je tam už len z historických dôvodov, veď je napokon menšie ako náš Mesiac!

Mgr. Marek Husárik
Astronomický ústav SAV, Tatranská Lomnica
tel. +421 52 4467866, mobil: +421 907 539670, e-mail: mhusarik@ta3.sk

P.S.: O objave píše sobotňajšie vydanie SME a podrobnejšie aj dnešná Pravda, lenže jej článok ešte nie je na internete.
http://www.sme.sk/clanok.asp?cl=2320308





Obrázky:




Pluto bola zatiaľ najmenšia a najvzdialenejšia „planéta“. Obehne Slnko za 248 pozemských rokov a okolo vlastnej osi sa otáča v opačnom zmysle, než obieha. Jeho mesiac Cháron má asi polovičný priemer.



Jediný dôveryhodný obrázok: séria troch snímiek tej časti oblohy, kde sa uvedené teleso nachádza. Pozorné oko zbadá, že objekt sa nepatrne pohybuje medzi hviezdami na pozadí.




Dátum a čas: 4.12. 2024 09:12:32 CET
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!