Jasná kométa na jar! Na vlastné oči (?)
Tento rok v máji nás čaká jeden mimoriadne priaznivý návrat jednej zaujímavej kométy. Ktorej?
V krátkosti si ju predstavme. Objavili ju Arnold F. K. Schwassmann a Arno Arthur Wachmann z nemeckého observatória v Hamburgu-Bergedorfe 2. mája 1930 na fotografických záberoch z 0,3-m Zeiss tripletu určeného na hľadanie planétok. Mala rozmazaný vzhľad a jasnosť 9,5 magnitúdy. V objavovom roku 1930, presne 31. mája, prešla vo vzdialenosti 0,0617 AU od Zeme (asi 9 miliónov km). Pozorovali ju až do augusta 1930 a dokonca sa pri niektorých pozorovaniach javila ako teleso s dvoma chvostami. Nasledne sa jej osem návratov nepodarilo pozorovať, pričom sa k Zemi vracia každých 5,4 roka. Bola ovplyvnená roku 1953 a 1965 slapovými silami planéty Jupiter. Európski matematici N. A. Belyaev a S. D. Shaporev v roku 1973 predpovedali, že môže být znovuobjavená až v roku 1979. A skutočne! Zaznamenali ju J. Johnston a M. Buhagiar v roku 1979 pri pozorovaniach na observatóriu v austrálskom Perthe.
Teda o akú kométu sa jedná? Jej meno je 73P/Schwassmann-Wachmann 3. Jej výnimočnosť je predovšetkým v tom, že k Zemi sa priblíži 12. mája t.r. na 0,0787 AU, tj. 11,5 milióna km. Prejde dokonca bližšie než kométa C/1996 B2 (Hyakutake) na jar 1996. Pre nás to znamená, že budeme svedkami najbližšieho preletu kométy k našej planéte za celý život.
73P/Schwassmann-Wachmann 3 nie je zaujímavá len tesným preletom okolo Zeme, ale hlavne štiepením svojho kometárneho jadra. To môže významne ovplyvniť jej jasnosť. Zrejme najzaujímavejší bol jej návrat v roku 1995, kedy sa najskôr výrazne zjasnila a o niekoľko mesiacov astronómovia zaznamenali tri jadrá-fragmenty. Tieto fragmenty boli pozorované až do roku 1996 a potom niektoré z nich opäť v rokoch 2000 a 2001. Tento rok máme výnimočnú šancu uvidieť známe fragmenty jadra, ale aj prípadnú novú fragmentáciu.
No je tu jedno veľké ALE. Pri kométach si nemôžeme byť stopercentne istí, aké budú jasné. Zvlášť pri tých, ktoré sa rozpadávajú. Pri 73P sa predpokladá, že ju budeme môcť uvidieť aj voľným okom, len nesmieme byť rušení žiadnym okolitým svetlom. Odporúča sa vychutnať si ju aspoň pomocou triédra, prípadne menším astronomickým ďalekohľadom. Optimisti vravia o jasnosti 2. magnitúdy, pesimisti o 7. A kde ju máme hľadať? Tu je priložená mapka. Od polovice apríla ju nájdeme v Severnej korune a je pozorovateľná krátko po zotmení. Koncom apríla vstúpi do Herkula, kde sa 1. mája len na 2 stupne stretne so známou guľovou hviezdokopou M13. Kvôli jej rýchlemu pohybu po oblohe sa o päť dní presunie do Lýry, kedy sa zároveň velmi približuje k Zemi. 10. mája je výborná príležitosť na jej fotografovanie, bude na okraji Mliečnej dráhy. 12. mája preletí Líštičkou a je najbližšie k Zemi (0,07 AU). Od tohto dňa jej jasnosť bude pozvoľna klesať. Potom prejde Pegasom a Rybami (do 20. mája) a jej účinkovanie na nočnej oblohe sa skončí.
Na záver by sme radi spomenuli, že práve 19. júna 2006 malo dôjsť k významnému stretnutiu sondy CONTOUR práve s touto kométou. Avšak krátko po vypustení sondy došlo k jej odmlčaniu, a tým sa nenávratne stratila nad ňou kontrola. ...keď nepríde Mohamed k hore, hora príde k Mohamedovi.